DOPRAVA ZDARMA a VÁNOČNÍ SLEVA 15% NA POSTELE, MATRACE, ROŠTY A LŮŽKOVINY USNU s kódem USNU15! Platí od 2.12. do 31.12.2024!

Seriál o spánku - 5 - Jaký vliv má na spánek alkohol, drogy a noční život?

zdravé spaní článek 5

Spánek je křehká věc, existuje celá řada faktorů, které jej ovlivňují. Některé pozitivně, jiné negativně. Jak je to v případě popíjení alkoholu, užívání drog nebo preference nočního života?

Alkohol a drogy spánek jen zhoršují

Když se v souvislosti se spánkem mluví o alkoholu a drogách, může se tak dít ve dvou rovinách. Tou první je, jak jejich konzumace spánek ovlivňuje sama o sobě, tou druhou pak skutečnost, že se ti, kdo mají potíže s nespavostí, k alkoholu a drogám mnohdy obrací. Hledají v nich způsob, jak snáz usnout a odpočinout si, pravdou ovšem je, že si moc nepomohou. Naopak. Problémy se spánkem jen zhorší.

Alkohol sice pomůže s usínáním, ale ještě víc sníží kvalitu spánku, kterou negativně ovlivní i to, že jak postoupí metabolizace alkoholu, lidé se začnou často budit, spánek je přerušovaný, dostaví se dehydratace a problém s usnutím.

U drog záleží na druhu užité látky, např. na LSD, která má účinek 12-16 hodin usnout nejde vůbec, dobře se nespí ani na extázi, problém je i u houbiček. Jejich účinek trvá 4-7 hodin a spát se dá až ve chvíli, kdy pomine. Důležité je říct i to, že adiktologové mezi drogy počítají nejen nelegální návykové látky, ale i některé volně prodejné léky, které mají tlumivý účinek. Když se navíc kombinují s alkoholem, který má jejich účinky násobit, je zaděláno na problém.

Víte, že průzkum lékárenské skupiny Pilulka a výzkumné agentury Behavio vyzpovídal 327 Čechů, kteří spí 6 a méně hodin a zjistil, že většina z nich, až 94 procent, vůbec drogy neužívá? 21 % pije alkohol několikrát týdně a 27 % několikrát za měsíc. Studie se účastnilo i 673 lidí, kteří spí 7 a více hodin. Asi 91 % z nich drogy vůbec neužívá, alkohol několikrát za týden pije asi 16 % z nich.

Jak působí alkohol na jednotlivé fáze spánku?

Náš spánek probíhá ve 4 fázích, aby byl kvalitní, je třeba žádnou z nich nepřeskočit. Ti, kdo si chtějí pomoci alkoholem, sice rychleji usnou, protože alkohol působí jako sedativum, poměrně rychle upadnou do hlubokého spánku, ale může dojít k potlačení REM spánku. To způsobí nerovnováhu a spánek je celkově kratší a výrazně méně kvalitní. Alkohol navíc může podle některých studií přispívat ke spánkové apnoi a vést ke chrápání.

A co noční život?

Ani ten ke kvalitnímu spánku rozhodně nepomůže. Naše tělo je naprogramované tak, že má během noci odpočívat, regenerovat a čerpat zpět ztracené síly. Dostatečně dlouhý a kvalitní noční spánek je základ našeho zdraví, noční život mu zrovna neprospívá. Aby tělo fungovalo tak, jak má, měli bychom chodit spát ideálně kolem 22 hodin a spát zhruba 8 hodin každou noc. Jen tak může dojít k uvolňování hormonu, který má vliv na naše biologické rytmy, melatoninu. Ten si tělo během noci vytváří, vrchol jeho produkce nastává někdy mezi 2. až 4. hodinou ranní. Když ho tělo bude mít nedostatek, může dojít na komplikace spojené s nedostatkem spánku, tedy k:

  •       Problémům s imunitou
  •       Zvýšenému riziku obezity a tvorby žaludečních vředů
  •       Problémům s metabolismem
  •       Onemocnění srdce a cév
  •       Únavě
  •       Potížím s koncentrací
  •       Poruchám psychiky