VÁNOČNÍ SLEVA 15% NA VŠECHNY PRODUKTY USNU s kódem USNU15! Platí od 2.12. do 31.12.2024!

Seriál o spánku - 4 - Jak ovlivňuje spánek stres, mobil a vysoké pracovní nasazení?

zdravé spaní na matracích USNU (1)

Arthur Schopenhauer, německý filozof, kdysi řekl, že spánek je pro tělo totéž, co pro hodinky natahování. Je to tak, proto bychom si na kvalitě a množství spánku měli nechat záležet a snažit se vyvarovat stresu, vysokého pracovního nasazení, i používání mobilů těsně před spaním. Proč je to tak důležité?

Spánek je přirozená fyziologická potřeba

Spánek obnovuje fyzické i psychické síly, je prevencí celé řady onemocnění. Je naší základní přirozenou fyziologickou potřebou, která ovlivňuje celý náš život. Během něj se změní činnost v našem mozku, uvolní se svalstvo, sníží se krevní tlak i tělesná teplota, zpomalí se dýchání. Probíhá v několika fázích a pro mozek je zásadní, aby se žádná nevynechala. Jen tak může organismus regenerovat a odpočívat.

Víte, že průměrná denní potřeba spánku je 7-8 hodin, platí ale, že každý z nás může mít jinou potřebu? Někomu stačí méně, jiný naopak potřebuje více. Pokud si dostatek spánku nedopřejeme, zhorší se funkčnost našeho mozku, dostaví se únava, budeme mít kruhy pod očima, můžeme se potýkat i s horším soustředěním, změnami nálad nebo zapomínáním.

Co může kvalitu spánku negativně ovlivnit?

Největším nepřítelem spánku je stres, následuje používání mobilu a sledování TV těsně před spaním, nebo vysoké pracovní nasazení. Když se k tomu přidá nedostatek pohybu a nezdravý životní styl, máme na problémy zaděláno.

Stres je v dnešní době běžnou součástí našich životů

Potýkáme se s ním všichni, stále častěji bohužel i děti školou povinné. Stres a spánek spolu ale velmi úzce souvisí, ti, kdo se cítí ve stresu, mnohdy trpí poruchami spánku, jako je nespavost nebo narušený spánek. Častěji se v noci probouzí, neustále se na posteli převalují, přes den jsou náladoví a ospalí. Řešení? Minimalizovat stres, který mění metabolismus těla a může vést i k nadváze.

Odložte mobil a TV dejte z ložnice pryč

Pokud se chcete dobře vyspat, odstěhujte televizor pryč z ložnice, stejně tak si do ní neberte mobil. Většina z nás si zvykla nastavovat budík na mobilu, večer před usnutím ještě rychle zkontrolovat, co se ve světě děje, a ráno? Než vstaneme, zase se nejdřív podíváme, co je nového. Mobil ale našemu spánku ani trochu nesvědčí, jeho dlouhodobé používání před spánkem může dokonce vést k chronické spánkové poruše. A nestačí ho před spaním ani vypnout.

Víte, že podle odborníků vadí nejen to, když před spaním brouzdáme na internetu, ale i blikání světla při nabíjení nebo upozornění? Pořád jsme vystavováni modrému světlu, které potlačuje vylučování melatoninu a tím zvyšuje naši bdělost. Dochází k pomalejšímu usínání, probouzení i zkrácení doby spánku.

Kolik světla máte v ložnici?

Když už tak přišla řeč na modré světlo, víte, kolik světla byste v ložnici ideálně měli mít? Odpověď je jednoduchá, žádné. Čím větší tma tam bude, tím lepší a kvalitnější bude i váš spánek. Že často spíte i přes den, nebo vám do oken svítí pouliční osvětlení? Pak zvažte vhodné zastínění v ložnici. Jeho instalací podpoříte dostatečné uvolňování už zmíněného hormonu melatoninu, který se v těle stará o usínání, probouzení i střídání spánkových cyklů během noci. 

Práci nechte před dveřmi domova

Vysoké pracovní nasazení je další faktor, který negativně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Mnozí z nás se tak nějak naučili, že si práci nosíme s sebou nejen domů, ale dokonce si ji vozíme i na dovolenou. Neustále kontrolujeme e-mail i telefon místo toho, abychom si odpočinuli, vyrazili na výlet nebo k bazénu. Ve volném čase je ale třeba vypnout, myšlenky na práci zahodit a odpočívat. Jen tak se vyhneme vyčerpání, syndromu vyhoření a potížím se spánkem.