Seriál o spánku - 3 - Kvalitu spánku mohou podpořit i doplňky stravy
Starostí máte na rozdávání, během dne nevíte, kam dřív skočit. Když přijdete domů, jste rádi za každou chvilku klidu, jakmile si ale máte jít lehnout, nastává problém. Sice se nemůžete dočkat, až položíte hlavu na polštář a usnete, jenže když přijde na věc, spánek ne a ne přijít. A když už se vám náhodou podaří usnout, pořád se převalujete, probouzíte a ráno jste snad ještě víc unavení.
Spánek tělo potřebuje
Spánek je pro náš organismus nepostradatelný, je základem našeho dobrého zdraví. Tělo si během něj odpočine, načerpá zpět ztracené síly, umožňuje správný průběh procesů v těle, zlepšuje dokonce i paměť. Jakmile se dobře nevyspíme, dostaví se únava, nálada je na bodu mrazu, nemůžeme se soustředit, jsme nervózní a dojde i k oslabení naší imunity. Pokud se nevyspíme jednu nebo dvě noci, nic tak strašného se neděje, pokud je to ale dlouhodobý stav, je třeba ho řešit. Není ale třeba hned vyrážet k lékaři, ještě jsou tu doplňky stravy.
S čím nám doplňky stravy mohou pomoci?
Doplňky stravy určené k podpoře spánku uklidní organismus, uvolní napětí a pomohou nám zbavit se stresu a nervového přetížení. jsou nápomocné i v boji s nespavostí, která se může projevovat různými způsoby. Mezi ty nejčastější patří:
- Problémy s usínáním
- Časté probouzení
- Únava
- Výkyvy nálad
- Problémy udržet pozornost
- Kruhy pod očima
Jaké doplňky stravy můžete vyzkoušet?
V počátcích potíží s nespavostí jsou ideální přírodní doplňky stravy v kombinaci s režimovými opatřeními (např. nepít večer kávu, nejíst před spaním těžká jídla, ložnici dobře vyvětrat apod.). Užívají se nejlépe večer, ideálně 30-60 minut před spaním, aby podpořily relaxaci a pomohly vám usnout. Pokud se ale nespavost promění na chronickou, je na místě ji konzultovat s lékařem. Než se tak ale stane, vyzkoušet můžete:
- Doplňky stravy s melatoninem, což je přírodní hormon, který hraje zásadní roli v regulaci spánkových cyklů. Když ho máme nedostatek, dostaví se poruchy spánku a další potíže.
- L-tryptofan, esenciální aminokyselina, která má za úkol podpořit spánek a relaxaci.
- Hořčík jako minerál, který je zásadní pro uvolňování a klid nervového systému.
- Kyselina gama-aminomáselná (GABA) jako inhibiční neurotransmiter, který zklidňuje nervový sytém. To napomůže hlubšímu a klidnějšímu spánku.
- S nespavostí mohou pomoci i bylinky, mezi nimi kozlík lékařský, meduňka lékařská, heřmánek pravý, třezalka tečkovaná, mateřídouška a levandule lékařská. Ze všech si můžete připravit čaj nebo sirup.
- Další možností je zařadit na jídelníček potraviny, které zlepší kvalitu spánku a nemají žádné vedlejší účinky. Typickým příkladem jsou banány, které se také označují jako přírodní pilulky na spaní, kiwi, které urychlí proces usínání, vlašské ořechy, které pomohou doplnit nedostatek melatoninu, mandle, mléko a med.