DOPRAVA ZDARMA a SLEVA 10% NA POSTELE, MATRACE, ROŠTY A LŮŽKOVINY USNU s kódem USNU10! Platí do 31.1.2025

Jak se zbavit roztočů v posteli

postel z masivu buk jádrový cink Kalliope II.

Roztoči obývají naše postele, ať se nám to líbí, nebo ne. Kdo si myslí, že je tam nemá, ten je na omylu. Obtěžují nejen alergiky, jen běžný úklid a mytí na ně nestačí. Jak se jich opravdu zbavit? Čtěte dál, poradíme vám.

Co jsou domácí roztoči

Roztoč je mikroorganismus, který není viditelný pouhým okem, pozorovat ho můžeme jedině pod mikroskopem. I proto si mnozí z nás naivně myslí, že jejich postel roztoči neobývají. Opak je ale pravdou, nejběžnějším roztočem našich domácností je prachovka prachová nebo americká. Žijí ve větším počtu, dožívají se až 3 měsíců a nejlépe jim je tam, kde se usazuje prach.

Proč zrovna prach a proč zrovna postel? Prach v posteli obsahuje odumřelé šupiny lidské kůže, která je pro roztoče zdrojem obživy, navíc tady mají ideální podmínky pro množení. V posteli je totiž relativní vlhkost (mezi 60 a 80 %), je tu tma a už zmíněný dostatek potravy.

Víte, že kromě postele se roztoči drží i v kobercích, závěsech, sedačkách, peřinách, plyšových hračkách apod.?

pexels-photo-4176302

Jde o běžný alergen, ale …

Roztoči mají velikost maximálně 1 mm a stojí až za 49 % alergií. Jsou nejběžnějším alergenem, ale ne přímo oni sami. Alergici nereagují na roztoče jako takové, ale na jejich výkaly, které produkují. Jejich přítomnost v posteli můžete odhalit i vy sami, a to podle kvality spánku nebo stavu své pokožky. Alergici mohou prodělat alergickou reakci, astmatici zase astmatický záchvat.

Jak se roztočů z postele zbavit?

Boj s roztoči je obtížný a abychom byli upřímní, zcela se jich nezbavíte. Z postele ani ničeho jiného se úplně odstranit nedají, jejich počet se dá jen výrazně eliminovat. Jak na to?

  • Udržujte doma, a v ložnici obzvlášť, vlhkost pod 50 %. Pomoci vám s tím může jak klimatizace, tak odvlhčovač.
  • Pravidelně uklízejte. Prach při tom ale neviřte, raději ho utírejte vlhkým hadříkem.
  • Vyvarujte se v ložnici čalounění, závěsů a ideálně i koberců.
  • Zbytečně doma nepřetápějte. Roztočům vyhovuje teplota od 22 do 25 °C, proto by maximální teplota v domácnosti neměla překročit 22 °C. A v ložnici stačí dokonce 19 °C.
  • Často a pravidelně také větrejte. Čerstvý vzduch a sucho roztoči rozhodně rádi nemají.
  • Na matrace každý den pusťte sluníčko, peřiny a polštáře zase můžete v létě nechat vyvětrat na čerstvém vzduchu. To ostatně můžete udělat i během mrazu, i ten roztoče spolehlivě ničí.
  • Skvělým řešením je i antibakteriální protiroztočová matrace, která je z takové kombinace materiálů, které výskyt roztočů snižují na minimum. Matrace by zároveň měla být co nejprodyšnější. S tím souvisí i výběr toho pravého roštu do postele, ten odvodu vlhkosti umí také hodně pomoci.
  • Od věci není ani pořízení chrániče matrace, který vyperete na 60 °C pokaždé, když budete měnit ložní prádlo. To se ostatně alergikům doporučuje 1x za týden. V potahu může být například stříbro, které potlačuje růst mikroorganismů nebo je zcela zabíjí. Je z husté tkaniny, do které se nedostanou odumřelé částečky vaší kůže a ojedinělí roztoči tak přijdou o potravu a uhynou. Takový potah můžete navléknout i na matraci, kterou už máte doma. Alergeny pak zůstanou v ní a nedostanou se na povrch a k vaší pokožce.

·   Matraci při výměně ložního prádla také vysajte.