SLEVA 20 % na vybrané postele a matrace USNU®. Akce platí do 30.9.2024.

Desatero rad pro výběr manželské postele

Desatero rad pro výběr manželské postele.

Pojďme si společně shrnout nejdůležitější parametry kvalitní manželské postele. Před jejím nákupem jistě oceníte našich 10 rad, které Vás ochrání před nepovedeným nákupem. Čas je drahý, tak pojďme rovnou na fakta: 

  1. Začněme z pohledu životnosti a kvality manželské postele tím nejméně důležitým, výběrem designu postele. Proto, aby Vaše manželská postel dobře vypadala i v interiéru, je důležité vybírat velikost postele úměrně velikosti místnosti. V menším pokoji bude velká a vysoká čalouněná postel příliš dominantní a její krása najednou pomine. Naopak zde vynikne štíhlejší postel, například typ postele jako je postel z masivu Mineros s čelem příčky. Praktický úložným prostor se bude hodit vždy. Zvažte tedy jeho doplnění k posteli. Prodloužení postranic k zemi u postele z masivu s úložným prostorem Vám sice naruší její design, ale kam jinam s lůžkovinami? 
  2. Výběr typu postele podle použitých materiálů. Opravdu kvalitní dřevěná postel z masivu buk, jasan nebo dub je sázkou na jistotu. U čalouněných postelí jen zvažte, jestli ji Váš domácí mazlíček nepotrhá a připravte se na pravidelnou údržbu vysáváním povrchu postele. U kvalitních dýhovaných postelí z LTD si můžete vybírat z mnoha dekorů a barev, což jistě oceníte při plánování interiéru ložnice. Jen pozor při jejich výběru na dostatečnou sílu desek (trend je tloušťka 38 mm), provedení hran ABS 2 mm a kvalitu spojovacího kování (nemělo by být použito nasouvací, vždy s možností dotažení spoje jako například u postelí Kaira). 
  3. Šířka a délka postele. Minimální doporučená šířka manželské postele je pro matrace 160 cm, spíše jen tehdy, když je Vaše ložnice opravdu malá a také vy jste drobnějších postav. Nejčastější šířka postele je pro matrace 180 cm. Budete li si chtít dopřát maximální prostor, šíře 200 cm je dnes také výrobním standardem. Délka postelí by měla být minimálně + 20 cm k Vaší výšce. Nejčastější délkou je dnes 200 cm, případné prodloužení postele na délku 210 a 220 cm je pak dáno Vaší výškou a možností pokoje.   
  4. Výška postele Vám zásadně ovlivní pohodlí užívání manželské postele. To jak snadno na ni nasedám nebo vysedám vyřešíte nastavením vysunutí matrace do pro Vás optimální výšky s ohledem na výšku Vaší postavy. Každá kvalitní postel by měla mít výšku postranice okolo 50 cm a nastavitelné kování pro uložení roštů, které Vám umožní matraci z postele vysunout více nebo méně podle potřeby. Optimální výška lehací plochy pro snadné nasedání na postel je mezi 60 - 65 cm u uživatelů mezi 170 - 190cm výšky. Výška vysunutí matrace z postele se dá také řešit přizpůsobit výškou matrace. Toto ovšem není optimální řešení. Matraci by jste si měli vybírat ne podle její výšky, ale podle toho, jestli je pro Vás vhodná a pohodlná. 
  5. 2 matrace nebo 1 vcelku. Dvě samostatné matrace jsou praktičtější na manipulaci při údržbě jako je snímání potahu nebo otáčení matrace. Samostatné matrace jdou polohovat např. motorovým polohováním nebo snadněji použít pro výklopné rošty u postelí s úložným prostorem. Matrace vcelku přináší jedinou výhodu, není uprostřed mezera mezi matracemi a pro ty, kteří jsou zvyklí spát uprostřed postele, je to jistě nezbytnost.
  6. Výběr typu matrace. POZOR, jsme u nejdůležitějšího kroku. Výběr správné matrace by jste neměli ponechat jen na přečtení článků "jak vybrat matraci", ale investovat svůj čas do návštěvy specializované prodejny matrací ve Vašem okolí. Zde Vám rádi pomohou se správným výběrem a můžete si zde matrace vyzkoušet. Za nás nyní jen tyto doporučení. Matrace by měla odpovídat Vaší váze - postavě, obecně platí čím vyšší hmotnost tím vyšší tvrdost matrace. Toto ale nemusí platit, protože nejdůležitější je Vaše zkušenost s matracemi. Tedy jestli víte, že se Vám dobře spí na tvrdší matraci, tak byť jste drobné postavy, neměňte své zvyky a vybírejte podle toho co víte, že je Vám příjemné. Při volbě typu matrace není důležité jestli je pružinová, pěnová nebo latexová. Každá z variant nabízí pro Vás kvalitní řešení, je to pak spíše o Vašich preferencích a pocitech při ležení. Chtějte po prodejci informace, které doloží kvalitu a následnou životnost matrace. U pěnových matrací se ptejte na objemovou hustotu (měla by být u PUR pěn od 30 kg/m3), u studených pěn (od 40 kg/m3 výše). Důležitý je také původ materiálů, výrobci od nás na západ tradičně dosahují vyšší kvality u svých výrobků než výrobky k nám přicházející z opačné strany.
  7. Potah matrace je velmi důležitý pro zajištění čistého a hygienicky optimálního prostředí v posteli. Nenechejte se při nákupu matrace zlákat krásnými potahy (např. s paměťovou pěnou na povrchu - v proševu). Tyto krásné potahy zpravidla z matrace buď vůbec nesundáte nebo když ano, nejdou prát. Zjistěte si tak možnosti údržby potahů, standardem u kvalitních potahů je dělitelné provedení potahu na 2 samostatné poloviny a možnost praní do 60°C. Kvalitní potahy se také vyznačují zvýšenou odolností látky proti oděru a obsahem přírodních vláken (Tencel nebo Bambus), které účinně odvětrávají vlhkost z potahu. Vhodným doplňkem potahu je také matracový chránič, který zachytí větší nečistoty.
  8. Výběr roštu. Nesprávně zvolený rošt Vám může pokazit kvalitu ležení na matraci i poškodit samotnou matraci a je tak potřeba věnovat výběru vhodného roštu k dané matraci velkou pozornost. Chybně zvolený rošt také nemusí vyhovovat Vaší Váze a posteli. Výhodou nákupu kompletní postele s matracemi a rošty ve specializované prodejně je také to, že tento problém vyřeší za Vás. Budete li nakupovat jednotlivé díly postele samostatně na internetu, může se lehce stát, že Váš SET postele nebude kompatibilní. Zde jen některé obecné doporučení: pružinové matrace používejte vždy na nepolohovací dřevěné rošty; k nízké pěnové matraci je potřeba lamelový rošt; latexová matrace je vhodná v kombinaci s lamelovým roštem; matrace od které čekáme tvrdou podpěru kombinujte s dřevěným roštem ... atd. Takto by jsme mohli psát dlouze, ideální pro výběr roštu je doporučení výrobce matrace, pro jaký typ roštu je matrace navržena. Informujte se tedy u Vašeho prodejce matrací a budete mít tuto záležitost v pořádku.
  9. Trávíte více času v posteli? Rádi zde čtete nebo sledujete TV (byť TV není to nejlepší v ložnici ...)? Jestli ano, máte dvě možnosti. Vyberte si postel s pevným zaobleným nebo zešikmeným čelem  pro pohodlné opření a nebo vybavte Vaši postel motorovým polohováním.
  10. Výběr polštářů a lůžkovin. Poslední, ne méně důležitou výbavou Vaší postele, jsou doplňky jako polštáře, přikrývky, chrániče matrace a prostěradla. Věnujte velkou pozornost také těmto doplňkům, které přímo souvisí s komfortem a kvalitou spaní na Vaší posteli. Vyzkoušet si polštář na prodejně je znovu tou nejlepší volbou pro správný nákup. 

Takto může vypadat Vaše nová ložnice od USNU nové spaní:

dřevěná postel s úložným prostorem Kalliope II. se zvýšeným úložným prostorem